Трактороград

Вантажиться...
Ескіз

Дата

1931

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Харків : ДВОУ Державне видавництво «Пролетар»

Анотація

При виборі місця для розташування майбутнього соціалістичного міста, що йому ми поки даємо умовну назву „Трактороград", одним із головних міркувань було те, що обслуговуваний містом тракторний завод буде збудований в шости кілометрах од Харкова, на так званому Лосевому майдані. Десятки тисяч робітників і службовців тракторного й інших заводів, розташованих на майдані та інших адміністративних і соціяльно-культурних установ, що обслуговують Тракторобуд, оселяться в новім місті. Це висуває потребу максимального наближення міста до території заводу. З цієї потреби виникло два варіянти. Перший варіянт — збудувати місто на вільних масивах, що прилягають до східніх підвищених околиць Харкова, на Салтівському майдані. Другий варіянт — збудувати місто на території Лосевого майдану, на південь від тракторного заводу. Обидва варіянти рівноцінні щодо вартости всього будівництва. Будування соціялістичного міста, виходячи з розрахунку стотисячного населення, на Лосевому майдані орієнтовно коштуватиме 185.668 тисяч крб. Таку ж приблизно суму коштуватиме й будування міста на Салтівському майдані. Вибір припав на Лосевий майдан, і от з яких причин. Не даючи ніяких економічних переваг, будування міста на Салтівському майдані зв'язане з дуже гострою транспортною проблемою. Створюються величезні утруднення в справі перекидання робітників на місце роботи, Це перекидання забере в робітників по дві години часу, і зокрема обідню перерву не можна буде доцільно використати. Щоб дати можливість її доцільно використати, треба спеціяльно на території заводу збудувати низку додаткових установ харчування і культурного відпочинку на величезне число робітників. Опріч усього, Салтівський майдан перебуває в близькім сусідстві з невпорядкованими околицями Харкова і небезпечний щодо малярії заболоченими річками, що є в цьому районі. Зрозуміло, що абсолютно недоцільно будувати нове соціялістичне місто поблизу малярійних джерел і, звичайно, вибір припав на Лосевий майдан. Це місце своїм розташуванням не являє ніякої небезпеки для здоров'я населення, а щодо близькости до промислових підприємств, то, як запевняють високоавторитетні наукові сили, відокремлення промислового кварталу від житлового недоцільне, бо заходи охорони праці роблять сучасне виробництво безпечним для здоров'я людини. Крім того, питання транспортного зв'язку нового міста з Харковом розв'язується просто. Зв'язок із столицею буде забезпечено правильним курсуванням двох ваґонів трамвайних потягів з інтервалом на 20 хвилин. За орієнтовними підрахунками, для цього треба 6 моторових і стільки ж причіпних трамвайних ваґонів. Зв'язок нового міста з Харковом буде ще здійснюватись за допомогою асфальто-бетонного шосе і залізниць.

Опис

Замість Лосевого майдану на його недавних пустирях виросте новий тракторний велетень, нове соціялістичне місто на 100—120 тисяч чоловік. У ньому будуть всі елементи впорядкованості: водогін, каналізація, зелені насадження, середміський трамвай. Нове місто буде збудовано не відразу, а на протязі кількох років, в міру розвитку його населення. Повністю його гадають закінчити 1939/40 року. До цього часу, крім інших соціяльно-культурних та адміністративних установ, місто матиме устаткований індустріяльний виш, музично-художній інституг, медтехнікум, оперний театр, майдан зборів маніфестацій, дитячий клюб, парк відпочинку й культури, палаци фізкультури, два музеї, планетарій, готелі, крематорій, дві районні огрівні станції. Будівництво вже розпочато 1930 року. Закладають першу ділянку соціялістичного міста, де розташовується 6 будинків для сімейних і 2 для самотніх. Будування всього першого кварталу гадають закінчити в березні 1931 року. Роботи провадять з таким розрахунком, щоб не пізніше кінця 1930/31 року в місті було оселено кілька тисяч робітників та їх родин.

Ключові слова

Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::History of technology and industry, Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::History, Research Subject Categories::SOCIAL SCIENCES, трактор «Інтернаціонал», трактор «Катерпілер», Донбас, житлова проблема Донбасу, Сталінградський тракторний завод, Лосевий майдан (фото), Трактороград, проект фасаду навчально-установного заводу на Тракторобуді, проект житлокомбінату міста Трактороград, житло для працівників Харківського тракторного заводу, житловий комплекс, харківський водогін, харківська каналізація, місто-санаторій, охорона здоров’я працівників Харківського тракторного заводу, озеленення Тракторограду, жіноча праця, Тракторострой, Харківський тракторний завод, ХТЗ, Харків, Харьковский тракторный завод, Харьков, будівництво Харківського тракторного заводу, Тракторобуд, історія промисловості, історія будівництва, Ukraine, Украина, история Украины, історія України, history of Ukraine

Бібліографічний опис

Мусьев, С. Трактороград / С. Мусьєв . – Харків : ДВОУ Державне видавництво «Пролетар» , 1931 . – 55 с. : іл.