За високі врожаї махорки

Вантажиться...
Ескіз

Дата

1945

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Київ ; Харків : Державне видавництво сільськогосподарської літератури. Друкарня Державного видавництва сільськогосподарської літератури УРСР "Комуніст", Харків.

Анотація

До Вітчизняної війни Україна славилась високими врожаями махорки. Середній урожай цієї культури становив 24—25 центнерів з гектара, а багато колгоспів збирали й по 40—50 центнерів. По сто і більше центнерів з гектара збирало чимало ланок. Серед них славиться найвищими і сталими врожаями ланка депутата Верховної Ради СРСР, орденоносниці Палажки Явдокимівни Шолом з колгоспу ім. Ворошилова, Варвинського району, Чернігівської області. Перед війною ланка П. Шолом збирала по 120—150 центнерів махорки з гектара з усієї закріпленої за нею площі, перекривши всі рекорди по врожайності цієї культури. За одержання високих урожаїв махорки уряд нагородив П. Я. Шолом орденом „Знак Пошани", а Виставочний комітет Всесоюзної сільськогосподарської виставки відзначив золотою і срібною медалями виставки. Свою майстерність у боротьбі за високі врожаї Палажка Явдокимівна передавала іншим ланкам. По сто і більше центнерів з гектара одержували ланки того ж колгоспу Ольги Федорчатенко, Марії Волик та інші. В цій брошурі висвітлюється досвід колгоспу ім. Ворошилова по одержанню високих урожаїв махорки.

Опис

В 1944 роді ворошиловці з 40 гектарів махорки зібрали 1 здали державі 1123 центнери високоякісної сировини, проти плану поставки 412 центнерів. При середній урожайності по колгоспу — 28 центнерів з гектара, багато ланок домоглися значно вищих урожаїв. Наприклад, ланка Ольги Федорчатенко з площі 0,9 гектара зібрала 102 центнери махорки, що становить 113 центнерів з гектара. Ланка Уляни Андрієнко з такої ж площі зібрала 98 центнерів, ланка Марії Волик з 0,82 гектара зібрала 92 центнери. А минулий рік, як відомо, був малосприятливим для культури махорки, бо була холодна й суха весна, зливи, поширені хвороби. Колгосп ім. Ворошилова домігся добрих наслідків і по інших культурах. Першим у районі він розрахувався з державою по хлібопоставках, натуроплаті і, крім того, вніс у фонд Червоної Армії 882 центнери добірного зерна та 350 центнерів картоплі, план м'ясопоставок виконано на 334%. Успішно провів колгосп посів озимини і оранку на зяб: план посіву озимини виконано на 109%, зяблевої оранки — на 150%. Великих успіхів досяг колгосп у відновленні тваринництва. На фермі усуспільненої великої рогатої худоби стоїть 156 голів, на свинофермі — 39 голів, вівцефермі — 43 голови, створено птахо-ферму і відновлено колгоспну пасіку. Повністю зліквідовано серед колгоспників безкорівність, 32 колгоспних двори одержали телиці. На трудодень колгоспникам видано по два кілограми хліба. За продану махоркову сировину одержано від держави 224 тисячі карбованців грішми, в тому числі премій-надвишок — 126 тисяч карбованців. Крім того, колгосп одержав за продану махорку 180 центнерів солі і 1300 кілограмів мила. Половина премій-надвишок, а також сіль і мило розподілені між колгоспниками, що працювали на махорці, відповідно до виробленої на ній кількості трудоднів. Добре підготувавшись до боротьби за ще вищі врожаї махорки і інших культур у 1945 році, ворошиловці докладають усих зусиль, щоб швидше відбудувати своє господарство і повернути колгоспу минулу славу.

Ключові слова

Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::History, Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::Agricultural history, махорка, сельское хозяйство, сільське господарство, посіви махорки, високородючі ділянки, спосіб вирощування махорки, рання саджанка, догляд за посівами махорки, вершкування махорки, пасинкування махорки, збирання махорки, агротехніка, боротьба зі шкідниками і хворобами, організація праці, колгосп ім. Ворошилова, Варвинського району, Чернігівської області, помощь фронту, допомога фронту, тил, Друга світова війна, The Second World War, Ukraine, history of Ukraine, фотографии военного времени, Украина, история Украины, історія України, труд в тылу

Бібліографічний опис

Бугай Самсон Митрофанович. За високі врожаї махорки / С.М. Бугай . – Київ ; Харків : Державне видавництво сільськогосподарської літератури , 1945 . – 30 с. : іл.