Електроарсенал. Харківський турбіногенераторний

Вантажиться...
Ескіз

Дата

1931

Автори

Назва журналу

Номер ISSN

Назва тому

Видавець

Харків : Видавництво «Пролетар»

Анотація

Ленінградські заводи — „Електросила" та металевий завод, що були досі єдині постачальники турбогенераторів, не можуть задовольнити дедалі більших потреб нашої країни в електроенергії. Нові потужні турбіноґенераторні заводи, устатковані за останнім словом техніки, з продукційністю в мільйони кіловат, — лише вони можуть задовольнити голод країни на електроенергію. Ми вже будуємо ці заводи. Перший з них — це харківський турбіноґенераторний завод, а далі починають будувати уральський. У липні 1930 року, ВРНГ Союзу та Всесоюзне електричне об'єднання ухвалили збудувати в Харкові турбіноґенераторний завод, з продукційністю першої черги - 1.500.000 кіловат на рік. Це визначає, що загальна потужність турбогенераторів, що їх випускатиме протягом року харківський завод, дорівнює приблизно потужності трьох Дніпрельстанів або тридцяти Волховбудів. Щоб уявити собі машини, які випускатиме харківський турбінний, годі сказати таке: найменшої з них було б цілком досить, щоб задовольнити потребу на світлову та силову електроенергію такого великого промислового й культурного центру, як сьогоднішній Харків. Харківський турбіноґенераторний завод випускатиме машини потужністю від 50 тис. до 160 тис. в одному агрегаті. Тимчасом досі на заводах Союзу випускали турбогенератори щонайбільше потужністю 24 тис. кіловат. Наведених відомостей досить, щоб з'ясувати, яке значення має будівництво турбіногенераторного заводу для енерґоозброєння Радянського Союзу, для утворення енергетичної бази соціялістичної промисловости.

Опис

Турбінозавод будують на території харківського електромеханічного заводу. Головний корпус буде справді велетенських розмірів — його площа доходить 61.300 кв. метрів, а загальний обсяг — близько 1 млн. кубометрів. П'ять лав залізобетонних колон загальною кількістю 230 — це основна частина споруди. Колони підноситимуться до висоти 31 метр. Для цих колон довелося копати копані завглибшки до 12 метрів. У просторих цехах заводу ходитимуть зводи, що підноситимуть та подаватимуть до верстатів окремі частини машин, „деталі" — вагою близько 200 тонн. Усіх зводів буде 35. Частина з них ходитиме на висоті 21 метр, а частина на висоті 14 метрів. ч Відповідальне будівництво першого в Союзі своєю потужністю турбіногенераторного заводу стає ще складнішим, ще відповідальнішим після того, як ухвалено замінити в ньому залізні конструкції на залізобетонні, що заощадить чимало коштів та збереже гостро дефіцитний металь. Завод зможе випускати турбогенератори загальною потужністю 1.500 тис. кіловат, роблячи безперервно на дві зміни, з робітним днем 7 годин на кожну зміну. Отже, верстати заводу робитимуть 420 годин на місяць, тим часом, як на американському заводі протягом 8-мигодинного робітного дня верстати роблять пересічно лише 200 годин на місяць. Саме будування нового заводу коштуватиме приблизно 15 млн. крб. Стільки ж коштуватиме і устатковання, отже, загальна вартість заводу (без допоміжних цехів) дорівнює ЗО млн. крб.

Ключові слова

Research Subject Categories::HUMANITIES and RELIGION::History and philosophy subjects::History subjects::History of technology and industry, Харківський турбінний завод, енергетичне машинобудування, Харківська область, Україна, Турбінобуд, електротехнічна промисловість, Харківський турбіногенераторний завод, будівництво Харківського турбінного заводу, електрифікація, залізобетон, промисловість України, промислове будівництво, історія промисловості, історія будівництва, промисловість м. Харкова, промисловість, Kharkov, історія України, Ukraine, History of Ukraine

Бібліографічний опис

Електроарсенал. Харківський турбіногенераторний / Бригада "Комуніста" . – Харків : Видавництво «Пролетар» , 1931 . – 56 с.